Dila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Dila

24. 07 2015 13:00 | Alexandra Stahlová
Dila
Dila Foto: Global Agency/TV Doma

Vraví sa, že čas vylieči všetky rany, no nie je to celkom pravda. Niektoré totiž zahojí jedine... Láska!

(Dila Hanım, Romantický seriál, 50´, Tur., 14. september 2012 - 25. apríl 2014, Stereo)
Hrajú: Erkan Petekkaya, Hatice Şendil, Engin Şenkan, Hülya Darcan, Mahir Günşiray, Necip Memili, Yeşim Gül Akşar, Yonca Cevher, Oktay Gürsoy, Asuman Bora, Ali Düşenkalkar, Ayfer Dönmez, Emre Melemez, Görkem Mertsöz


Pondelok až štvrtok o 21.40 (Od 3. augusta.)
Vo svadobný deň krásnej istanbulskej právničky Dily (Hatice Şendil) a İhsana Barazoğluho (Can Nergis) v malebnom vidieckom raji menom Sarıgöl nič nenasvedčuje strašnej tragédii, ktorá už o necelých štyridsaťosem hodín neskôr navždy zmení jej život. A to všetko len kvôli nezmyselnému a hlúpemu sporu o Tŕnistú rovinu - v podstate bezcenný pozemok rodiny Barazoğluovcov, o ktorý má záujem šarmantný podnikateľ Rıza Selamoğlu (Erkan Petekkaya)! Pretože hoci hlava rodiny Seyit Barazoğlu (Engin Şenkan) s predajom pôdy a následnou výstavbou fabriky, v ktorej nájde prácu mnoho ľudí z regiónu, súhlasí... Jeho druhý syn Azer (Necip Memili), ktorý na rozdiel od otca a brata Rızu doslova bytostne neznáša, je proti! A neváha kvôli tomu nielen pohádať sa s kýmkoľvek, ale i siahnuť po zbrani...

A tak Dila zrazu namiesto odchodu na svadobnú cestu musí chystať pohreb milovaného muža. Jej srdce, ešte pred chvíľou prekypujúce láskou a nehou, postupne zalieva horký žiaľ a temná prázdnota - a sny o šťastnej budúcnosti vystrieda zžieravá túžba po pomste! Nič iné jej už totiž nedáva zmysel – všetky farby sú zrazu sivé, všetky tváre splývajú do jedinej nezreteľnej machule... Nepozná však pravdu, rovnako ako nikto z rodiny Barazoğluovcov – tí totiž poznajú len patrične prifarbenú Azerovu verziu, podporenú lživou výpoveďou správcu barazoğluovského majetku Canipa (Ali Düşenkalkar), že İhsana zákerne zavraždil Rıza! Pretože hoci guľka, ktorá navždy ukončila İhsanov život, naozaj vyšla z jeho zbrane... Skutočná vina za smrť Dilinho manžela padá na hlavu jeho nepodareného brata, ktorý celý zbytočný konflikt vyprovokoval a ktorý strieľal ako prvý!

Ku klamstvu sa však, hoci z iného dôvodu a navzdory Rızovým protestom, uchýlia i Selamoğluovci – na príkaz Rızovej mamy Melike (Hülya Darcan) totiž zariadia, aby sa k zabitiu İhsana prihlásil nevinný mladík z ich rodu. No keďže Rıza nikdy nebol zbabelec, bez váhania vyhovie prosbe žialiaceho İhsanovho otca o stretnutie, kde mu bez príkras povie všetko, čo si pamätá z toho osudného momentu, ktorý navždy poznačil osudy ich všetkých... Seyit sa ho z nejakého dôvodu rozhodne nechať nažive, no úľavy, ani rozhrešenia sa Rıza nedočká. No až keď po prvý raz stretne Dilu, naplno si uvedomí rozsah a bezvýchodiskovosť očistca, v ktorom uviazol – pretože práve žena, ktorá ho z duše nenávidí, hoci o tom ešte nevie... Mu ukradne srdce.


Čo možno neviete
Seriál je voľne nakrútený na motívy poviedky Macedónsko 1900 tureckého spisovateľa Necatiho Cumalıho z roku 1976, ktorý sa už o rok neskôr dočkal filmovej verzie pod novým názvom Dila. V úlohách osudových milencov sa vtedy objavili krásna Türkan Şoray a mužný Kadir İnanır - nuž a o ďalší rok neskôr príbeh vyšiel v reedícii už pod týmto (nepochybne výstižnejším a medzičasom i populárnejším) názvom!